Türk Pokeri Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir ?

'Poker' forumunda Balrog tarafından 4 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. Balrog

  Balrog Kayıtlı Üye

  Bilindik poker türlerinden bir tanesi olan Türk pokeri, diğer türlere göre biraz daha farklı bir şekilde oynanmaktadır. Genel olarak eğlence amaçlı da oynanan bu seçenek içerisinde, oldukça zevkli kurallar ve oyun deneyimi bulunmaktadır. Bizler de sizlere bu yazımızda, bu poker türünün nasıl oynandığını ve ne şekilde kuralları olduğunu anlatmaya çalışacağız.

  Türk Pokeri Kuralları
  Türk pokeri oyunu, en az 2, en fazla da 5 kişi ile oynanmaktadır. Kişi sayısına göre oyun destesinde kullanılacak olan kartlar değişiklik gösterecektir. Türk pokerinde destenin tamamı kullanılmaz. Oyuncu sayılarına göre de deste seçimi şu şekildedir;  2 Kişilik oynanıyorsa: A, K, Q, J, 10, 9
  3 Kişilik oynanıyorsa: A, K, Q, J, 10, 9, 8
  4 Kişilik oynanıyorsa: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7
  5 Kişilik oynanıyorsa: A, K, Q, J, 10, 9, 8, 7, 6 kağıtlarından oluşan desteler ile oynanmaktadır.

  Türk pokerinde de kart üstünlükleri sıralaması "Kupa>Maça>Kare>Sinek" şeklinde belirlenmiştir.

  Türk Pokeri Kart Üstünlükleri
  El üstünlüklerine de göz atacak olursak bazı farklı seçenekler işin içine girmiştir. Burada "As" kartının kullanılabileceği bazı yerler bulunmaktadır. Bu gibi durumlarda "As" kağıdı deste içerisinde bulunan en küçük kartın bir eksik değeri için kullanılabilir. Örnek olarak destedeki en küçük kart 8 ise, "As" kartı bazı ellerde 7 yerine kullanılabilir. Dilerseniz ellerin değerlerine ve üstünlüklerine bir göz atalım.

  Floş Royal: Aynı renkte olmak suretiyle en büyük ardışık beş kartın oluşturduğu eldir.
  flos-royal.jpg

  Floş: İçinde As olmayan aynı renkteki beş adet ardışık kart gelmesidir.
  flos.jpg

  Minör Floş: As kartının, destedeki en küçük kart değerinin bir altındaki değerde kullanılabileceği, aynı işarete sahip beş ardışık kartın oluşturduğu seridir. (Oynayan kişi sayısına göre As kartının değerinin nasıl belirleneceğini üstte söylemiştik. Resimdeki örnek iki kişilik oynanan ve as değerinin 8 olarak kullanıldığı bir oyundur.)
  minor-flos.jpg

  Kare: Farklı renklerdeki aynı dört kart ve bir fazladan karttan oluşan eldir.
  kare.jpg

  Renk: Elimize gelen aynı işarete sahip beş farklı kartın oluşturduğu seridir.
  renk.jpg

  Ful: Aynı değerdeki üç adet kart, ve yanında yine aynı değerdeki iki kart olan eldir.
  ful.jpg

  Üçlü: Elde bulunan üç adet aynı değerli kart ile oluşan seridir.
  3-lü.jpg

  Kent: Farklı renklere sahip ancak ardışık olan beş kartın oluşturduğu eldir.
  kent.jpg

  Minör Kent: As kartının destede yer alan en küçük değerin bir eksik değerinin yerine kullanıldığı, ve beş adet farklı renkteki ardışık olan 5 kartın oluşturduğu seridir. (Örnekteki elde as kartı, 3 kişilik oynanan bir oyunda en küçük değerin 8 olduğu için, 7 yerine kullanılmıştır.)
  minor-kent.jpg

  Döper: Elimize aynı değerdeki iki kart, ve yanında yine aynı değerde iki kartın gelmesi ile oluşan seridir.
  doper.jpg

  Per: Elimize aynı değere sahip iki kartın gelmesi ile oluşan seridir.
  (Örnek: Maça As, Kupa As, Kupa Vale, Sinek Sekiz, Kare Onlu)

  Yüksek Kart: Birbirinden bağımsız beş adet kartın elimize gelmesi ile oluşur.
  (Örnek: Kupa As, Maça Vale, Kare Onlu, Sinek Yedi, Sinek Sekiz)

  Oyun sırasında oyunculara, aynı değerlere sahip eller gelebilir. Bu sırada da her el için faklı değerlere bakılı ve kazananlar belirlenir. Bunun için değer ve renk sıralaması yapılır. Renk sıralaması üstünlüğünün "Kupa>Maça>Karo>Sinek" olduğunu yukarıda belirtmiştik. Sırasıyla tüm ellerin değerlendirmesi şu şekilde yapılır;
  1- Floş Royal'de renk üstünlüğüne bakılmaktadır.
  2- Floş'ta en büyük kartın değerine veya rengine bakılmaktadır.
  3- Minör Floş'ta renk üstünlüğüne bakılmaktadır.
  4- Kare'de kart değerinin büyüklüğüne bakılmaktadır.
  5- Renk'te en büyük kartın değerine bakılmaktadır. Eğer en büyük kart değerleri aynı ise, renk üstünlüğü ile değerlendirme yapılır.
  6- Ful'de üç adet aynı değere sahip kartın üstünlüğüne bakılmaktadır.
  7- Üçlü'de aynı değere sahip üç kartın üstünlüğüne bakılmaktadır.
  8- Kent'te en büyük kartın değerine bakılır. Eğer değer aynı ise, onlu kartının rengine bakılmaktadır..
  9- Minör Kent'te As kartının rengine bakılarak kazanan belirlenir.
  10- Döper'de beşinci kartın değerine bakılır. Eğer değerler aynı ise renk üstünlüğüne bakılmaktadır.
  11- Per'de, bunu oluşturan iki kartın değerine bakılır. Bunlar aynı olmuş ise geri kalan kartların değerlerine bakılır. Eğer bunlar da aynı denk gelmiş ise, Per'de yer alan renklerin üstünlüğüne bakılmaktadır.
  12- Yüksek Kart'ta en büyük kartın değerine bakılmaktadır. Eğer bunlar eşit gelmiş ise sırası ile diğer kartların değer üstünlüklerine göz atılır. Eğer bunlar da aynı ise en büyük kartın renk üstünlüğüne bakılmaktadır.

  Oyun Açılışı Nasıl Yapılır ?
  Oyunculara kartlar dağıtıldıktan sonra sırası ile oyunculara oyunu açıp açmayacakları sorulmaya başlanır. Eğer herhangi bir oyuncunun elinde iki adet Papaz var ise, oyunu açabilir. Eğer açmıyor ise, "Açmaz" veya "Pas" demesi gerekmektedir. Eğer "Açmaz" derse, diğer oyunculara sorulmaya devam edilir. Eğer "Pas" derse, oyundan çekilmiş olur.

  Eğer bir oyuncu eli açar ise, bahisler yapılmaya başlanır ve paralar masaya konur. Bu aşamadan sonra oyunu açan kişinin ortaya koyduğu parayı, diğer oyuncuların, oyuna devam edebilmeleri için görmeleri ya da arttırmaları gerekmektedir. Eğer ilk kartlar dağıtıldıktan sonra hiç el açılmazsa, en başa dönülür ve yeniden kartlar dağıtılır. Ortaya konulan bir miktar var ise de masada kalır.

  Oyuncular ellerinde yer alan kartları değiştirmeyi talep edebilirler. Ellerinde yer alan en fazla 4 kartı değiştirme imkanları bulunmaktadır. Kart değiştirme aşaması, kapalı olarak yapılmaktadır. Ve ayrıca oyuncu isterse kartlarını değiştirmeyebilir. En son aşamada da eller açılır ve yukarıda yer alan kurallar neticesinde kazanan belirlenir.