Poker Büyüklük Sırası, El Değerleri Nedir ?

'Poker' forumunda betripcord tarafından 9 Ocak 2017 tarihinde açılan konu

 1. betripcord

  betripcord Kayıtlı Üye

  Poker oyunu dahilinde elinizde bulunan kartların oluşturdukları belirli seriler vardır ve her seri birbirinden üstündür. Sizlere burada poker büyüklük sırası hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Ayrıca renklerin üstünlükleri konusunda da sizlere aktarabileceğimiz birkaç bilgi olabilir. Dilerseniz alt satırlara inerek hemen anlatmaya başlayalım.

  Poker Renk Üstünlüğü
  Bildiğiniz üzere bir 52 kartlık destede dört çeşit renk bulunmaktadır. Bu renklerin birbirlerine göre üstünlükleri vardır. Bunları büyükten küçüğe doğru sıralayacak olursak; kupa, maça, karo, sinek olarak belirtebiliriz. Yani üstünlük konusunda diğerlerinden büyük olan kupadır ve bu sıra dahilinde gider.

  Poker El Sıralaması
  Elinizde oluşan serilerin de birbirleri arasında bir üstünlük değeri bulunmaktadır. Sizler için aşağıda poker el üstünlüğü sıralaması yaptık. Buraya göz atacak olursak, en büyükten en küçüğe doğru olduğunu söyleyebiliriz;

  -Royal Renk
  -Sıralı Renk
  -Kare
  -Ful
  -Renk
  -Kent
  -Set
  -Döper
  -Per
  -Beş Benzemez

  olarak sıralayabiliriz. Ayrıca tüm poker kuralları ve bu el sıralamasında bulunan tüm serilerin anlamları ve nasıl oluşturulduklarını öğrenmek istiyorsanız hemen " Poker Kuralları " buraya tıklayarak, forumumuzda sizler için yazdığımız uzun poker anlatımına gidebilirsiniz.